Prošlogodišnje hodočašće, koje se održavalo od 9. lipnja do 22. kolovoza, pod geslom: Ja sam svjetlo svijeta, tko ide za mnom, neće hoditi u tami, nego će imati svjetlost života, prošlo je kroz brojna hrvatska marijanska svetišta, povezujući vjernike i šireći poruku mira i zajedništva.
Završetak hodočašća
Euharistijskim slavljem u katedrali Uznesenje Blažene Djevice Marije u Dubrovniku, na spomendan Blažene Djevice Marije Kraljice, u četvrtak 22. kolovoza 20204. završilo je jubilarno 10. zavjetno hodočašće mladih i branitelja „Marijanski zavjet za Domovinu”. Misu je predslavio mladomisnik dominikanac fr. Mislav Peček, a koncelebrirali su katedralni župnik don Marin Lučić i mladomisnik don Ivan Galjuf.
U uvodu u euharistijsko slavlje fr. Mislav je rekao da je hodočašće „tijekom kojeg su pod Marijinim barjakom posjećivana svetišta za mnoge bilo prekretnica u životu, trenutak obraćenja, približavanja Bogu, upoznavanja Božje ljubavi i ljubavi njegove Majke“ te podsjetio kako je papa Pio XII. spomendan BDM Kraljice proglasio 1954. naglasivši da u Starom Zavjetu kraljicom nije prvenstveno nazivala kraljeva žena, nego majka koja je kralja rodila, hranila i odgojila.
U homiliji je tumačio vrijednost čistoće čovjekovog srca. „Svako hodočašće je put čišćenja. Ono je žrtva koja se podnosi radi vlastitih grijeha i radi grijeha drugih ljudi. Svako hodočašće je molitva u želji za sjedinjavanjem s Gospodinom. Svaki korak ovog hodočašća bio je put čišćenja našeg srca, ali ne našim osobnim trudom, nego milošću Božjom“, naglasio je.
Istaknuo je da euharistijsku žrtvu posebno prinose za branitelje. „Oni su bili spremni položiti život za svoje obitelji, za one koji vole i za našu domovinu te je njihov primjer uzor za duhovni život u smislu spremnosti prihvaćanja Božjeg poziva i odazivanja poticajima Duha Svetoga, bez odbijanja njegove ljubavi i zagrljaja“, poručio je.
Hodočašće branitelja i mladih, kao i svih onih koji su mu se usput priključivali, krenulo je 9. lipnja iz Osijeka, obilazeći marijanska i druga značajna svetišta kroz Hrvatsku, sve do Dubrovnika. U jednom dijelu hodočašće je prolazilo i kroz Bosnu i Hercegovinu. Uz glavnu rutu postojale su i četiri priključne rute, a glavni hodočasnički put dug je oko 1700 km.
Zavjet
Vjernici su se u hodočašće uključili na različitim razinama: neki su prvi put položili zavjet, drugi su dovršili cjelokupnu rutu i time ispunili dane zavjete, dok su treći prolazili određene etape. Naime, osobitost je ovog hodočašća formalno davanje zavjeta koji podrazumijeva da će vjernik-hodočasnik za života proći cjelokupnu rutu odjednom ili u etapama.
Osobitost hrvatskog hodočašća je formalno davanje Zavjeta koji podrazumijeva da će vjernik-hodočasnik za života proći cjelokupnu rutu odjednom ili u etapama. Istaknuta vrijednost jest podrška duhovnika-svećenika koji svojim djelovanjem, prateći hodočasnike cijelim putem, aktivno sudjeluju u duhovnoj formaciji hodočasnika i grupe.
Hodočasnici su tijekom dva mjeseca pješice prešli impresivnih 1700 kilometara, povezujući brojna marijanska svetišta od Osijeka do Dubrovnika. Ove godine čak 170 hodočasnika sudjelovalo je u ovom zahtjevnom poduhvatu. Hodočasnici su se uključili na različitim razinama: neki su prvi put položili zavjet, drugi su dovršili cjelokupnu rutu i time ispunili dane zavjete, dok su treći nastavili svoje duhovno putovanje prolazeći odabrane etape.
Duhovna pratnja svećenika tijekom cijelog hodočašća pružila je hodočasnicima snažnu podršku i priliku za dublje vjersko iskustvo i osobni razvoj.
Ove godine posebnost hodočašća je i pronos moći bl. Alojzija Stepinca cijelom rutom hodočašća, dok će samo geslo biti: „U tebe se, Gospodine, uzdam!“ Ako vidiš da te Bog zove da se uključiš i daruješ svoje vrijeme za Njega, a i kao žrtvu za kanonizaciju našeg dragog Blaženika, javi nam se.